Żylaki – co to jest?

Przyczyny powstawania żylaków kończyn dolnych nie zostały do końca wyjaśnione. Przyjmuje się, że etiopatogeneza żylaków jest wieloczynnikowa, a najważniejszą rolę w ich powstawaniu i powiększaniu się odgrywa niewydolność zastawek żylnych oraz wrodzone lub nabyte osłabienie ściany żył, wywołane zmniejszeniem ilości elementów podporowych. Żylaki powstają w wyniku zaburzenia równowagi między ciśnieniem krwi jakie panuje w żyłach powierzchownych, a wytrzymałością ich ściany. Powstawaniu i powiększaniu się żylaków sprzyja długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej lub siedzącej, przebyta zakrzepica żył powierzchownych i/lub głębokich, ciąże, podeszły wiek, zaparcia, uporczywy kaszel, otyłość. Niewielkie żylaki, w początkowym okresie choroby, nie wywołują żadnych dolegliwości i mogą być nawet niewidoczne gołym okiem pod skórą. W miarę postępu choroby i nasilania przewlekłej niewydolności żylnej pojawiają się uczucie ciężkości i zmęczenia nóg, obrzęki stóp i podudzi, bóle kończyn, przebarwienia skóry, a w końcu owrzodzenia w okolicy kostek. Niewydolność zastawek żyły odpiszczelowej, odstrzałowej lub innej większej żyły powierzchownej oraz związane z tym faktem żylaki kończyn dolnych są wskazaniem do ich usunięcia. EVLT znajduje zastosowanie zarówno w początkowych, jak i bardzo zaawansowanych stadiach rozwoju zmian żylaków nóg.

Na czym polega laserowe usuwanie żylaków metodą EVLT?

Laserowe usuwanie żylaków metodą EVLT jest zabiegiem nowoczesnym i małoinwazyjnym. To alternatywa w stosunku do strippingu (czyli fizycznego wyrywania) żył odpiszczelowych i odstrzałkowych zapewniająca skuteczność zbliżoną do 99% przy skróconym do minimum czasie rekonwalescencji. Jego istotą jest całkowite wewnątrznaczyniowe zamknięcie niewydolnej żyły, bez konieczności jej usunięcia. Zabieg opiera się na termoablacji, czyli termicznym zniszczeniu wadliwych naczyń. Polega na wprowadzeniu do światła chorej żyły cewnika, który emituje energię świetlną, generowaną przez pracę lasera. Dostarczana energia zależna jest od średnicy zamykanego naczynia. Powodzenie zabiegu zależy od wyboru odpowiednich parametrów do uzyskania optymalnego uszkodzenia ściany żyły i jednocześnie minimalnych objawów niepożądanych. W efekcie promieniowania laserowego niewydolna żyła obkurcza się i powoli ulega zwłóknieniu. W konsekwencji żylak znika, bez konieczności usunięcia go z organizmu. W przeciwieństwie do metod tradycyjnych, Pacjent bezpośrednio po zabiegu EVLT może wyjść do domu i powrócić do normalnego wykonywania codziennych czynności. .Często, dla osiągnięcia jak najlepszych rezultatów, metoda EVLT, uzupełniana jest o skleroterapię bądź miniflebektomię.

Laserowe zamknięcie żył wykonuje się za pomocą lasera diodowego, który emituje światło o długości fali 1940nm z wykorzystaniem światłowodu radialnego.

Wskazania do laserowego usuwania żylaków jest:

  • Niewydolność żyły odpiszczelowej
  • Niewydolność żyły odstrzałkowej

Kwalifikacja do laserowego leczenia żylaków metodą EVLT wymaga konsultacji z lekarzem, który na podstawie rozmowy oraz oceny układu żylnego przy pomocy aparatu USG układa indywidualny plan leczenia. Badanie USG Doppler umożliwi lekarzowi ocenę stanu żył i pozwoli ustalić cały proces leczenia od zabiegu zasadniczego po profilaktykę wtórną.

Jak przebiega zabieg laserowego usuwania żylaków EVLT?

Lekarz zaznacza (mapuje) układ żylny przy pomocy obrazowania USG. Na skórze zaznacza punkty przebiegu głównych pni żylnych oraz ich odgałęzień, a także miejsca wprowadzenia włókna laserowego (światłowodowego). Miejscowo znieczula się skórę i tkankę podskórną. Do żyły, zwykle poniżej kolana, wprowadza się włókno laserowe. Wprowadzanie włókna odbywa się pod kontrolą USG. Po uruchomieniu lasera, włókno powoli jest wycofywane, powodując zamknięcie niewydolnego naczynia. Na nogę jest zakładany opatrunek uciskowy, zwykle w postaci specjalistycznej pończochy (kompresjoterapia). Pacjent opuszcza klinikę po 15-20 minutach od zakończeniu zabiegu i może wrócić do normalnych zajęć.

Jak przygotować się do zabiegu laserowego usuwania żylaków

  • W przeddzień zabiegu wydepiluj nogę i pachwinę, która będzie poddawana zabiegowi.
  • Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, w tym terapii antykoncepcyjnej oraz hormonalnej.
  • Włóż wyciętą bieliznę, by ułatwić lekarzowi swobodny dostęp do pachwiny.
  • Wykonaj badania krwi i moczu: oznaczenie grupy krwi, morfologia oraz oznaczenie czasu krzepnięcia INR, APTT
  • Dzień przed zabiegiem wypij dużą ilość płynów
  • Wstrzymaj się od jedzenia na około 2 godziny przed planowanym zabiegiem
  • Zalecane jest spacerowanie na 90 min przed zabiegiem
  • Zalecane jest zabranie ze sobą luźnych spodni

W trosce o bezpieczeństwo prosimy, by po zabiegu towarzyszyła Ci osoba, która odwiezie Cię bezpiecznie do domu.

Po zabiegu zalecane jest chodzenie w opatrunkach lub pończochach uciskowych przez min. 14 dni.

Unikaj wysiłku fizycznego przez 2 tygodnie po zabiegu.

Przeciwwskazania do zabiegu:

Zaburzenia krzepnięcia krwi, choroby nowotworowe, obrzęk chłonny, niewydolność tętnic obwodowych, zmiany zapalne w obrębie nogi, która poddawana jest zabiegowi, cukrzyca, ciąża, gorączka i miesiączka.

  • Laserowe usuwanie żylaków EVLT 1 noga od 5500 PLN*

    Laserowe usuwanie żylaków EVLT 2 nogi od 8000 PLN*

    Laserowe zamykanie naczyń skórnych (pajączków) od 400-1000 PLN *

    Laserowe usuwanie żylaków EVLT + skleroterapia wycena indywidualna

    Laserowe usuwanie żylaków EVLT + miniflebektomia wycena indywidualna

    *Podane wartości są orientacyjne. Cena procedury zależy od rozległości zabiegu oraz stopnia zaawansowania problemów. Dokładny koszt zabiegu ustalany jest podczas bezpośredniego wywiadu i oceny układu żylnego w badaniu dopplerowskim. W przypadku jednoczesnego leczenia żylaków obu kończyn, cena procedury jest proporcjonalnie mniejsza.

    Crossectomia 1700 PLN

    Miniflebektomia od 1500 PLN *

    *Podane wartości są orientacyjne. Cena procedury zależy od rozległości zabiegu oraz stopnia zaawansowania problemów. Dokładny koszt zabiegu ustalany jest podczas bezpośredniego wywiadu i oceny układu żylnego w badaniu dopplerowskim

    Skleroterapia od 600 PLN *

    *Cena zabiegu uzależniona jest od ilości leku wykorzystanego do zabiegu.