Skleroterapia
Skleroterapia żylaków i teleangiektazji od lat pozostaje uznaną metodą leczenia różnych postaci przewlekłej niewydolności żylnej. W większości przypadków jest traktowana jako uzupełnienie metod chirurgicznych, jakkolwiek może być bezpiecznie wykorzystana do zamykania światła niewydolnej żyły środków obliterujących, w wyniku czego dochodzi do uszkodzenia śródbłonka naczynia. Postępujące procesy naprawcze toczące się w ścianie – nacieczenie przez fibroblasty, aktywacja wewnątrzpochodnej drogi krzepnięcia powodują okołonaczyniowy stan zapalny, który w okresie trwającym nawet do 6 miesięcy prowadzi do zwłóknienia. Są to zabiegi o znikomej inwazyjności.
Na czym polega skleroterapia?
Skleroterapia polega na wstrzyknięciu do światła poszerzonych naczyń żylnych preparatu, który powoduje ich zakrzepnięcie i zwłóknienie. Metodę tą można stosować do zamykania pajączków, żył siatkowatych, żylaków pierwotnych i nawrotowych, niewydolnych perforatorów, malformacji żylnych. W zależności od rodzaju i średnicy zamykanych naczyń stosuje się preparat w formie piany lub płynu, w odpowiednim stężeniu. Skleroterapia jest bardzo często łączona z innymi procedurami takimi jak zabieg laserowy czy miniflebektomia. Łączenie różnych metod w trakcie tzw. zabiegów hybrydowych pozwala osiągnąć najlepsze rezultaty. Dla osiągnięcia optymalnego efektu zaleca się serię zabiegów 3-5. Podstawą kwalifikacji do zabiegu jest wywiad lekarski oraz wykonanie podstawowego badania diagnostycznego USG Doppler kończyn dolnych, celem zbadania przepływu krwi w naczyniach.
Jak przygotować się do zabiegu?
Na kilka dni przed zabiegiem zaleca się przyjmowanie Rutinoscorbinu, celem wzmocnienia ścian żył. Poza tym zabieg nie wymaga od Ciebie specjalnego przygotowania.
Jak przebiega zabieg skleroterapii żylaków?
W pierwszej kolejności lekarz wykonuje badanie USG, aby ocenić, czy krew w żyłach płynie prawidłowo. Następnie zaznacza „punkty kontrolne”, czyli miejsca, gdzie żyły zasilają żylaki. W oznaczone punkty za pomocą cienkich igieł podaje substancję, powodującą zwłóknienia i w efekcie zamknięcie widocznego naczynia. Podczas ostrzykiwania lekarz używa specjalnie do tego przeznaczonych okularów kontrastujących lub oświetlacza naczyniowego, dzięki którym podawanie środka farmakologicznego jest bardzo precyzyjne. Bardzo ważnym elementem skleroterapii jest założenie opatrunku uciskowego lub specjalnej pończochy uciskowej (kompresjoterapia) o czym lekarz informuje pacjenta po zakończonym zabiegu.
Wskazania do skleroterapii obejmują:
- leczenie żyły odpiszczelowej
- żyły odstrzałkowej
- żył przeszywających
- żył siatkowatych
- teleangiektazji
- żylnych malformacji naczyniowych
- hemoroidów
- żylaków sromu
- torbieli Bakera
Przeciwwskazania do skleroterapii bezwzględne i względne:
Do przeciwskazań bezwzględnych należą:
- uczulenie na środek obliterujący
- choroby tkanki łącznej
- nawracająca zakrzepica
- zakażenie miejscowe lub ogólnoustrojowe
- stałe unieruchomienie chorego
- ciężkie niedokrwienie kończyn dolnych
Przeciwskazaniem względnym jest:
- skłonność do reakcji uczuleniowych
- ciąża (zwłaszcza 3 pierwsze miesiące)
- karmienie piersią
- trombofilia
- zator tętnicy płucnej w wywiadzie
- mikroangiopatia cukrzycowa
- niekontrolowane nadciśnienie tętnicze (guz chromochłonny nadnerczy, przełom nadciśnieniowy w wywiadzie)
-
Skleroterapia od 600 PLN*
*Cena zabiegu uzależniona jest od ilości leku wykorzystanego do zabiegu.