Miniflebektomia

Miniflebektomia stanowi wartościowe uzupełnienie postępowania małoinwazyjnego w leczeniu nawet zaawansowanych postaci choroby żylakowej – laserowego usuwania żylaków oraz skleroterapii , może być też jedyną wybraną metodą pozbycia się żylaków. O wyborze rodzaju terapii zawsze decyduje indywidualne podejście do pacjenta i przygotowanie sposobu działania w oparciu o nowoczesną wiedzę medyczną.

Na czym polega miniflebektomia?

Miniflebektomia odbywa się w warunkach ambulatoryjnych w znieczuleniu miejscowym. Zaliczana jest co prawda do metod chirurgicznych, natomiast uraz po zabiegu jest minimalny Procedura polega na usuwaniu niewydolnych naczyń za pomocą nakłuć lub niewielkich nacięć skóry. Używa się w tym celu specjalnych, delikatnych haczyków chirurgicznych, które umożliwiają usunięcie zmienionych żył bez uszkodzenia okolicznych tkanek. W ten sposób wszystkie żylaki są stopniowo usuwane przez chirurga naczyniowego. Nakłucia lub nacięcia skóry są tak niewielkie, że zabieg miniflebektomii nie wymaga zakładania szwów skórnych, najczęściej wystarczają specjalne plastry. Rany szybko się goją i są bardzo małe – ok. 1 do 2 mm. Dzięki temu efekt usunięcia żylaków jest natychmiastowy, a ryzyko powstania nieestetycznych blizn minimalne. Pacjent po zabiegu może normalnie chodzić, a do pełnej sprawności wraca praktycznie na następny dzień.

Wsakzania do miniflebektomii

Procedurę miniflebektomii wykorzystujemy najczęściej jako uzupełnienie terapii laserowego usuwania żylaków bądź parą wodną. Takie połączenie metod pozwala zwiększyć skuteczność leczenia, a także osiągnąć bardzo dobry i trwały efekt kosmetyczny. Może być stosowana jako alternatywa do skleroterapii bądź coraz częściej w połączeniu z nią. W celu kwalifikacji do miniflebektomii konieczna jest wizyta u lekarza, który przeprowadzi podstawowe badanie diagnostyczne – USG Doppler żył dolnych.

Jak przygotować się do zabiegu:

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, w tym terapii antykoncepcyjnej oraz hormonalnej. W dniu zabiegu wydepiluj nogę, która będzie poddawana zabiegowi. Włóż wyciętą bieliznę, by ułatwić lekarzowi swobodny dostęp do pachwiny. W trosce o twoje bezpieczeństwo prosimy, by po zabiegu towarzyszyła ci osoba, która odwiezie cię bezpiecznie do domu.

Jak przebiega zabieg miniflebektomii:

W pierwszej kolejności chirurg mapuje żylaki, czyli zaznacza ujścia żył. Następnie w oznaczone miejsca podaje środek znieczulający. W kolejnym etapie, po znieczuleniu pacjenta, chirurg robi mikronacięcia poprzez które usuwa żylaka. W tym celu posługuje się szydłami bądź haczykami chirurgicznymi. Cięcia są na tyle małe, że zazwyczaj nie ma konieczności zakładania szwów. Proces gojenia przebiega samoistnie. Mikroflebektomia pozwala osiągnąć bardzo dobre efekty kosmetyczne.

Przeciwwskazania

  • Uczulenie na środki znieczulenia miejscowego stosowane w czasie zabiegu
  • Stany nadkrzepliwości (np. trombofilia)
  • Ciężki stan ogólny i niezdolność do samodzielnego poruszania się
  • Niewyrównana cukrzyca
  • Niewyrównana nadczynność i niedoczynność tarczycy
  • Zmiany zapalne w obrębie kończyny
  • Miażdżyca tętnic obwodowych
  • Obrzęk chłonny
  • Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa
  • Zarośnięcie żyły lub zakrzepy żylne