Czym się zajmuje urolog? Sprawdź, jak przygotować się do wizyty
Urolog to lekarz, który zajmuje się chorobami cewki moczowej, moczowodów, pęcherza, nerek, ale też prostaty, jąder, prącia. Utarło się przekonanie, że do poradni urologicznej chodzą wyłącznie mężczyźni, ale nie jest ono prawdziwe.
W skrócie
- Powszechnie panująca opinia każe uważać, że do urologa udawać mogą się wyłącznie mężczyźni. To nieprawda - urolog zajmuje się bowiem chorobami układu moczowo-płciowego u mężczyzn, a także moczowego u kobiet.
- Urolog samodzielnie wykonuje wiele prostych zabiegów operacyjnych. Podczas leczenia pacjentów współpracuje również z lekarzami innych specjalizacji, takich jak onkologia, ginekologia czy nefrologia.
- Do urologa przychodzą nie tylko starsi pacjenci. Wielu urologów specjalizuje się wyłącznie w leczeniu pacjentów w wieku dziecięcym i młodzieńczym.
Kim jest urolog?
Urolog jest specjalistą zajmującym się schorzeniami układu moczowo-płciowego u mężczyzn, a także moczowego u kobiet. To jeden z tych lekarzy, do których chodzi się niechętnie. Ze względu na charakter i umiejscowienie dolegliwości, wizyta u urologa dla większości pacjentów jest doświadczeniem dalece niekomfortowym, wstydliwym, krępującym.
Z tego właśnie powodu konsultacje urologiczne często są odwlekane na ostatnią chwilę – okazuje się wówczas, że diagnozowane choroby są już w zaawansowanym stadium.
Czym zajmuje się urolog?
Urolog zajmuje się leczeniem farmakologicznym i operacyjnym takich schorzeń, wad i zaburzeń, jak:
- Stulejka, zasłupek, wodniak jądra i inne wady anatomiczne zewnętrznych męskich narządów płciowych,
- Choroba Peyroniego powodująca skrzywienie prącia, uniemożliwiające erekcję,
- Zaburzenia erekcji u mężczyzn,
- Zapalenie pochwy u kobiet,
- Stany zapalne cewki moczowej oraz pęcherza,
- Nietrzymanie moczu,
- Częstomocz, wielomocz, krwiomocz,
- Kamica nerkowa,
- Przerost prostaty,
- Nowotwory prostaty, pęcherza, jąder, nerek.
Urolog, jako chirurg, sam wykonuje wiele zabiegów operacyjnych, szczególnie tych najprostszych, jak plastyka napletka w przypadku stulejki. W leczeniu pacjentów, w zależności od schorzenia, współpracuje też z onkologiem, nefrologiem, ginekologiem, endokrynologiem, diabetologiem.
Urolog dziecięcy
Wśród lekarzy urologów znajduje się wielu takich, którzy specjalizują się głównie w leczeniu pacjentów w wieku dziecięcym i młodzieńczym. Specyfika pracy urologa dziecięcego nie różni się szczególnie od charakteru zadań, z którymi w praktyce zawodowej mierzy się urolog przyjmujący osoby dorosłe. Choć oczywiście istnieją znaczące różnice, jeśli chodzi o paletę najczęściej diagnozowanych i leczonych schorzeń.
O ile starsi pacjenci zazwyczaj przychodzą do poradni urologicznej z różnego rodzaju zakażeniami intymnymi oraz ciężkimi przypadkami nowotworów, o tyle dla urologii dziecięcej charakterystyczne są takie schorzenia, jak stulejka (którą należy wyleczyć przed osiągnięciem przez pacjenta dorosłości) czy różnego rodzaju zakażenia wynikające z braku higieny (zwłaszcza pod pieluszką).
Jak wygląda badanie urologiczne?
Typowe badanie urologiczne wygląda nieco inaczej w przypadku mężczyzn i kobiet, istotne różnice wynikają też z charakteru objawów, z którymi zgłaszają się pacjenci.
Mężczyźni
- Naoczna kontrola stanu zewnętrznych narządów płciowych – prącia i jąder,
- USG jąder i podbrzusza,
- Zlecenie i analiza badań moczu,
- Badanie prostaty metodą per rectum.
Badanie per rectum przeprowadza się przez odbyt – wymaga wsunięcia przez lekarza dwóch palców do wewnątrz, po to by ręcznie ocenić wielkość oraz kształt prostaty.
Kobiety
Badanie urologiczne u kobiet często polega na palpacyjnej ocenie podbrzusza oraz okolic nerek u dołu pleców. W większym stopniu specjalista opiera się na wynikach badań laboratoryjnych (moczu, krwi) czy ultrasonograficznych.
Jak przygotować się do wizyty u urologa?
Przygotowanie się do wizyty u urologa wymaga zgromadzenia dokumentacji medycznej odnośnie dotychczasowego leczenia danego schorzenia lub chorób, które z aktualnym problemem mogą być w jakiś sposób powiązane.
W czasie wywiadu lekarskiego specjalista będzie chciał jak najwięcej dowiedzieć się o nękających pacjenta objawach, w wielu przypadkach będąc jednakże mocno ograniczonym czasowo. Dlatego warto jest ułożyć sobie w głowie (lub na kartce) spis niepokojących symptomów.
Znacznie usprawni to komunikację z lekarzem. Kolejną kwestią jest dbałość o higienę. Dokładne umycie się, ze szczególnym uwzględnieniem okolic intymnych, to wręcz obowiązek.
Pamiętać też trzeba, że są badania urologiczne, na które należy się stawić z wypełnionym pęcherzem – na przykład USG dróg moczowych. W razie wątpliwości, warto tego typu zagadnienia skonsultować na etapie umawiania wizyty u urologa.