Chirurgiczne leczenie stulejki (obrzezanie)
Stulejka jest wadą anatomiczną dotyczącą męskiego prącia, którą leczy się operacyjnie, a jej przyczyn może być wiele, zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Polega na zwężeniu napletka, co utrudnia lub uniemożliwia jego odprowadzenie i tym samym odsłonięcie żołędzi prącia. W przypadku braku możliwości odsłonięcia żołędzi mamy do czynienia ze stulejką całkowitą. Częściej jednak występuje stulejka częściowa. Mogą wtedy występować trudności z odprowadzeniem napletka podczas erekcji lub też bolesność w trakcie stosunku seksualnego.
Stulejka może utrudniać oddawanie moczu, powodować dyskomfort oraz predysponować do występowania infekcji intymnych. Prowadzi również do problemów w życiu seksualnym, gdyż, w zależności od stopnia zaawansowania, może utrudniać lub całkowicie uniemożliwiać osiągnięcie i utrzymanie erekcji, a także powodować ból podczas prób odbycia stosunku seksualnego.
Przyczyny występowanie stulejki
Stulejka może być wadą wrodzoną bądź nabytą. Warto wiedzieć, że u niemowląt i chłopców do około 3. roku życia występuje tak zwana stulejka fizjologiczna. Jest to spowodowane stosunkowo małą elastycznością napletka, a także obecnością mastki, czyli wydzieliny gromadzącej się w rowku zażołędnym. Te dwa czynniki sprawiają, że napletek u chłopców zwykle ściśle przylega do prącia i niemożliwe jest jego odprowadzenie. W przypadku zauważenia tego zjawiska u swojego dziecka nie należy podejmować prób mechanicznego odprowadzania napletka, gdyż może to doprowadzić do powstawania mikrouszkodzeń i bliznowacenia, co tylko nasili problem. Zwykle stulejka fizjologiczna ustępuje po przekroczeniu 3. roku życia. Jeśli jednak tak się nie stanie, warto zasięgnąć porady lekarskiej. Zwykle u dzieci nie przeprowadza się zabiegów chirurgicznych, pozostając przy postępowaniu zachowawczym.
U nastolatków oraz dorosłych mężczyzn stulejka jest zwykle spowodowana przewlekłą infekcją intymną bądź też brakiem dostatecznej higieny prącia. Brak nawyku odciągania napletka podczas codziennych czynności higienicznych prowadzi do nagromadzenia wydzieliny, będącej mieszaniną moczu, łoju oraz komórek złuszczonego naskórka. Gromadząca się w rowku zażołędnym wydzielina podrażnia delikatną skórę i prowadzi do rozwoju stanu zapalnego. W ten sposób dochodzi do powstania błędnego koła nawracających stanów zapalnych i infekcji intymnych. W pewnych przypadkach możliwe jest usunięcie stulejki dzięki leczeniu zachowawczemu. Zwykle jednak, szczególnie jeśli stan ten trwa zbyt długo, konieczne jest poddanie się zabiegowi chirurgicznemu.
Na czym polega operacja stulejki
Operacja stulejki jest zabiegiem chirurgicznym, wykonywanym w znieczuleniu miejscowym. Podczas zabiegu urolog przeprowadza plastykę napletka tzn. poszerza napletek tak, aby mężczyzna mógł go swobodnie zsunąć z żołędzi. W niektórych przypadkach operacja stulejki może wymagać pełnego obrzezania, czyli całkowitego usunięcia napletka.
W obu przypadkach zabieg jest krótki, przeprowadzany w warunkach ambulatoryjnych i wymaga około 2-tygodniowej rekonwalescencji. Po zabiegu mężczyzna powinien nosić opatrunek, a także dbać o przemywanie miejsc intymnych zgodnie z zaleceniami lekarza. Panowie po zabiegu powinni unikać współżycia przez okres około 4 tygodni po zabiegu. Czasami po zabiegu konieczne może być przyjmowanie leków. Operacja stulejki bardzo rzadko wiąże się z powikłaniami po zabiegowymi, jednak, jak każda interwencja chirurgiczna, nie jest pozbawiona jakiegokolwiek ryzyka. Zabieg plastyki stulejki może być wykonana u mężczyzn w każdym wieku, również u chłopców.
Przeciwwskazania do wykonania zabiegu - bezwzględne:
- Aktywne infekcje
- Niewydolność krążeniowo-oddechowa
- Poważne schorzenia wątroby
- Ciężkie zaburzenia funkcji nerek
- Choroby układowe
- Zaburzenia krzepnięcia krwi
- Chorobyautoimmunologiczne (niektóre)
- Choroby nowotworowe, radio i chemioterapia
- Epilepsja i inne schorzenia neurologiczne
- Leczenie antybiotykami
Przeciwwskazania do wykonania zabiegu - względne:
- Cukrzyca
- Ogólny zły stan zdrowia np. przeziębienie, grypa, biegunka
- Przyjmowanie niektórych leków
- Przerwanie ciągłości skóry w miejscu wykonywanie zabiegu
- Złe wyniki badań
- Stan po przebytych operacjach urologicznych
Przygotowanie do zabiegu
Tak jak w przypadku każdego zabiegu chirurgicznego czy operacji przed kwalifikacją pacjenta do zabiegu konieczna jest wizyta u lekarza specjalisty. W przypadku stulejki lekarzem, który dokonuje kwalifikacji do zabiegu, jest urolog. Podczas wizyty lekarz przeprowadza badanie kliniczne oraz upewnia się, że nie istnieją przeciwwskazania do wykonania zabiegu. Przedstawia również zalecenia, do których należy się stosować zarówno przed, jak i po wykonaniu zabiegu.
Ważne jest, aby przed przystąpieniem do zabiegu wyleczyć wszelkie, choćby najdrobniejsze infekcje intymne oraz infekcje układu moczowego. Nieleczone infekcje mogłyby doprowadzić do komplikacji podczas zabiegu oraz do znacznego wydłużenia procesu rekonwalescencji.
Zalecenia po zabiegu
Pacjent po plastyce napletka powinien zapewnić sobie towarzystwo opiekuna, który po wyjściu z placówki bezpiecznie odwiezie go do domu, gdyż zabronione jest prowadzenie pojazdów mechanicznych do momentu ustania działania środka znieczulającego. Po ustąpieniu działania środka znieczulającego może się pojawić umiarkowany ból, odpowiadający takiemu jaki odczuwamy po stłuczeniu. Ból może być silniejszy i wtedy wskazane jest przyjęcie skutecznego we własnym doświadczeniu środka przeciwbólowego z wyłączeniem pochodnych kwasu salicylowego takich jak Aspiryna, Polopiryna itp. Nie należy moczyć ran i opatrunków. Do dezynfekcji i przemywania okolicy poddawanej zabiegowi wskazane jest użycie takich środków jak np. Octenisept. Nie należy przyjmować salicylanów, ani pić alkoholu przez 4 dni po zabiegu. Najczęściej pacjent może wrócić do pracy już po upływie 2-3 dni w przypadku pracy biurowej i po mniej więcej tygodniu w przypadku pracy fizycznej. Jednak nawet wtedy należy unikać nadmiernego wysiłku, szczególnie dźwigania. Z powrotem do ćwiczeń fizycznych należy poczekać ok. 3 tygodnie. Należy zrealizować recepty wystawione przez lekarza. Należy bezwzględnie zrezygnować ze stosunków płciowych do czasu całkowitego zagojenia ran, czyli ok. 4 tygodnie (jeśli nie wystąpią zdarzenia niepożądane). Ponowne rozpoczęcie życia płciowego może powodować dyskomfort i ból – proces gojenia trwa, dlatego wskazana jest szczególna ostrożność. Należy zgłosić się na pierwszą kontrolę po 5-7 dniach od zabiegu. Przez kilka tygodni mężczyźni, którzy przeszli zabieg, prócz dolegliwości bólowych mogą odczuwać dyskomfort w czasie pracy i poruszania się. Jest to związane ze zwiększeniem wrażliwości pozbawionej napletka żołędzi i jej ocieraniem o bieliznę. Ów dyskomfort zniknie z czasem, gdy naskórek na żołędzi ulegnie pogrubieniu.
W przypadku silnych dolegliwości lub jakichkolwiek wątpliwości należy porozumieć się telefonicznie z recepcją i zastosować do zaleconych poleceń.
Efekty zabiegu
Chirurgiczne leczenie stulejki jest zazwyczaj zabiegiem jednorazowym. W przypadku częściowej plastyki napletka nie będącej obrzezaniem całkowitym może istnieć konieczność dokonania dalszej korekcji napletka. O ewentualnej reoperacji decyduje lekarz uwzględniając wszystkie wskazania i oczekiwania pacjenta.
Ostateczny końcowy efekt uzyskujemy zwykle po około miesiącu od zabiegu, kiedy dojdzie do całkowitego zagojenia się rany. Po niewielkiej korekcji napletek w całości przykrywa żołądź.
Należy pamiętać, że efekty plastyki napletka są kwestią indywidualną uzależnioną od osobistych uwarunkowań i nie są identyczne w przypadku każdego pacjenta. Na efekt w szczególności mogą wpływać takie czynniki jak wiek, stan zdrowia, trybu życia pacjenta oraz stosowania się do zaleceń pozabiegowych. Możliwe do osiągnięcia efekty leczenia w indywidualnych przypadkach omawiane są podczas wizyty w gabinecie specjalisty.
-
Chirurgiczne lecenie stulejki (obrzezanie częściowe lub całkowite) od 2500-3000 PLN