Choroba Peyroniego – co to jest?
Induratio penis plastica (IPP) znany również jako choroba Peyroniego, jest nabytym i ogólnie postępującym stanem penisa, zwanym także stwardnieniem plastycznm prącia. Większość mężczyzn zauważa obecność choroby, gdy czują pogrubione guzki (tzw. Płytki) pod skórą penisa. Choroba dotyczy mężczyzn w tzw. średnim wieku – ponad 60% chorych to mężczyźni w wieku 40 – 60 lat, jednakże borykają się z nią także mężczyźni od 18 do 80 roku życia. W miarę postępu choroby ból może wystąpić z lub bez erekcji, a penis staje się zakrzywiony podczas erekcji, co może utrudniać lub uniemożliwiać stosunek seksualny.
Wyróżnia się dwie fazy choroby:W fazie zapalnej objawem są bolesne wzwody prącia, powstająca w miejscu dolegliwości bólowych płytka jest miękka;
W fazie stabilizacji choroby ustępują dolegliwości bólowe, płytka ulega zwłóknieniu i zwapnieniu, pojawia się skrzywienie prącia podczas erekcji.
Przyczyny choroby PeyroniegoUważa się, że główną przyczyną choroby jest aseptyczne lub septyczne zapalenie osłonki białawej ciał jamistych, a początek choroby może być poprzedzony następującymi czynnikami:
- Mikrourazy – uzyskane podczas stosunku, nadmierne tarcie, stosowanie urządzeń erotycznych
- Złamanie prącia, które dotyka mężczyzn uprawiających intensywny seks lub z niepełną erekcją, proces autoimmunologiczny – atak ciał ochronnych na tkankę białkową
- Choroba naczyń tętniczych – różnego pochodzenia, w tym miażdżyca i zakrzepica żył głębokich
- Zaburzenia metaboliczne – dna moczanowa, cukrzyca
- Niedobór witamin A i E – jako odpowiedzialnych za prawidłowe tworzenie tkanek łącznych i powierzchownych
- Interwencje na penisie – leczenie zastrzykami i irygacjami, interwencje chirurgiczne, wprowadzenie ciał obcych do cewki moczowej, w tym cewnika
- Inne wrodzone lub nabyte anomalie w rozwoju tkanki łącznej – twardzina, miopatia, przykurcz (choroba Dupuytrena).
Na tle takich przyczyn włókniste narośle prącia często stają się objawem towarzyszącym głównemu procesowi. Istotną rolę przypisuje się anatomicznym cechom budowy osłonki białawej, która ma niewielką liczbę naczyń krwionośnych. W rezultacie stanowi słabą przeszkodę w penetracji oraz rozprzestrzenianie się infekcji w tej strefie anatomicznej po urazie lub procesie zakaźnym i zapalnym o dowolnej etiologii. Objawy choroby Peyroniego nie pojawiają się przez długi czas, ponieważ proces ostatecznie polega na skrzywieniu prącia, bolesności podczas erekcji i dysfunkcjach seksualnych.
Podstawowe metody leczenia impotencji to:
- Leczenie doustne środkami farmakologicznymi
- Leczenie farmakologiczne za pomocą iniekcji do ciał jamistych
- Leczenie falami akustycznymi (terapia falą uderzeniową) lub laserem.
Na czym polega terapia FALĄ UDERZENIOWĄ ESWT
Metoda ESWT czyli pozaustrojowa terapia falą uderzeniową polega na aplikacji, w miejscu zmienionym chorobowo, skupionej fali uderzeniowej, która dzięki temu dociera w głąb tkanki działając precyzyjnie i skutecznie. Na skutek działania fal akustycznych, stwardniałe obszary osłonki ciał jamistych ulegają rozbiciu co pozwala na przywrócenie naturalnego kształtu prącia. Pełna terapia zamyka się w 6-8 cotygodniowych sesjach terapeutycznych. Czasem należy wykonać nawet do 10 powtórzeń
Kwalifikacja do zabiegów stosowanych w leczeniu choroby Peyroniego oparta jest przede wszystkim o wywiad przeprowadzany przez lekarza urologa oraz o wynik badania USG zmiany. W diagnostyce choroby Peyroniego zastosowanie znajduje USG tkankowo-strukturalne. Jest to nieinwazyjne badanie ultrasonograficzne.
Zalety leczenia metodą ESWT:
- Terapia jest nieinwazyjna,
- Bezbolesność leczenia
- Nie wymaga leków i chirurgii
- Krótkie sesje terapeutyczne,
- Nie ma efektów ubocznych,
- Uruchamia naturalne mechanizmy naprawcze;
- Efekty widoczne po 4-7 zabiegach
Jakie schorzenia urologiczne pomaga rozwiązać?
- zaburzenia erekcji – (ed)
- choroba peyroniego — (ipp)
- przewlekły zespoł bólowy miednicy – (cpps)
Skuteczność terapii L-ESWT:
Badania kliniczne wyraźnie wskazują na niesamowitą skuteczność w łagodzeniu przewlekłych stanów zapalnych prostaty. Wykazano, że mężczyźni z przedziału wiekowego 27-70 lat, którzy cierpieli na chroniczne bóle w obrębie miednicy, po przejściu terapii fala uderzeniową, mówią o ogromnej poprawie. 82% zauważa wyraźne zmniejszenie bólu miednicy i objawów ze strony układu moczowego aż o 50%!
Jak przygotować się do leczenia falą uderzeniową?
Przed rozpoczęciem terapii wymagana jest wizyta kwalifikacyjna
Przeciwwskazania do leczenia falą uderzeniową
Zabieg falą uderzeniowa jest bardzo bezpieczny i nieinwazyjny. Istnieją jednak przeciwwskazania do tej metody leczenia. Najważniejsze to:
- Choroba nowotworowa w miejscu stosowania zabiegu
- Zaburzenia krzepliwości krwi lub stosowanie leków przeciwkrzepliwych
- Rozrusznik serca
- Ostre stany zapalne – nie należy stosować terapii w tym miejscu
-
Terapia falą uderzeniową L-ESWT odbywa się 1 raz w tygodniu. Koszt jednego zabiegu to 600 PLN.
Pełna terapia zamyka się w 6-8 cotygodniowych sesjach terapeutycznych.
Przed rozpoczęciem terapii wymagana jest wizyta kwalifikacyjna której koszt wynosi 300 PLN