Zespół przewlekłego bólu miednicy - co to jest?
Zespół przewlekłego bólu miednicy u mężczyzn – (chronic pelvic pain syndrome – CPPS) – charakteryzuje się długotrwałymi i nawracającymi objawami pochodzącymi z dolnego odcinka dróg moczowych. Objawy te mogą pojawić się w każdym wieku lecz największa grupa to mężczyźni w wieku 25 – 45 lat. Przyczyny powstawania zespołu przewlekłego bólu miednicy nie są do końca poznane. Uważa się, że CPPS w postaci zapalnej jest zazwyczaj konsekwencją przebytego wcześniej ostrego lub przewlekłego bakteryjnego zapalenia stercza.
Z kolei CPPS w postaci niezapalnej może być wynikiem przedostawania się moczu do kanalików stercza w warunkach wzrostu ciśnienia w cewce moczowej. Przedostający się mocz może powodować tzw. chemiczne zapalenie tkanki stercza. Inną teorią jest mechanizm autoimmunologiczny zapalenia, kiedy to tkanki stercza rozpoznawane są przez układ immunologiczny jako obce i inicjują reakcję zapalną ze strony komórek układu odpornościowego.
Do najczęstszych objawów należą:
- Ból o zmiennym natężeniu w podbrzuszu, mosznie, jądrach, kroczu i udach
- Wyraźna bolesność uciskowa prostaty podczas badania per rectum
- Częstomocz dzienny i nocny
- Trudności w oddawaniu moczu
- Pieczenie podczas mikcji
- Parcia naglące
- Może wystąpić krwiomocz
- Ból w trakcie wytrysku
- Wytrysk przedwczesny
- Obecność krwi w spermie
- Zmniejszenie ilości lub brak spermy
- Zaburzenia erekcji i potencji
Długotrwałe występowanie tych dolegliwości oraz ich nawracanie może negatywnie wpływać na samopoczucie i powodować zaburzenia sfery emocjonalnej takie jak depresja czy nerwica.
Proces leczenia poprzedzony jest konsultacją diagnostyczną w celu wykluczenia aktywnego procesu zapalenia bakteryjnego. Następnie lekarz kieruje pacjenta na zabiegi falą uderzeniową.
Terapia falą uderzeniową ESWT jest uznawana za najskuteczniejszą metodą leczenia przewlekłego bólu miednicy u mężczyzn. Efekt leczniczy odczuwalny jest już po pierwszym zabiegu. Pełna terapia zamyka się w 4-7 cotygodniowych sesjach terapeutycznych (każda sesja trwa około 20 minut). Uzyskanie pełnej poprawy wymaga odbycia pełnego cyklu zabiegowego aż do zatrzymania procesu zapalnego, w zakresie chronicznego zapalenia prostaty oraz łagodnego rozrostu prostaty.
Na czym polega terapia FALĄ UDERZENIOWĄ ESWT
Metoda ESWT czyli pozaustrojowa terapia falą uderzeniową jest wykonywana z użyciem krocza, lecząc prostatę i dno miednicy. Polega na aplikacji, w miejscu zmienionym chorobowo, skupionej fali uderzeniowej, która dzięki temu dociera w głąb tkanki działając precyzyjnie i skutecznie.
Terapia ESWT prowadzi do trwałego i znaczącego zmniejszenia objawów bólowych. Pacjenci zgłaszają także poprawę funkcji erekcyjnej.
Zalety leczenia metodą ESWT:
- Terapia jest nieinwazyjna,
- Bezbolesność leczenia
- Nie wymaga leków i chirurgii
- Krótkie sesje terapeutyczne,
- Nie ma efektów ubocznych,
- Uruchamia naturalne mechanizmy naprawcze;
- Efekty widoczne po 4-7 zabiegach
Jakie schorzenia urologiczne pomaga rozwiązać?
- zaburzenia erekcji – (ed)
- choroba peyroniego — (ipp)
- przewlekły zespoł bólowy miednicy – (cpps)
Skuteczność terapii L-ESWT:
Badania kliniczne wyraźnie wskazują na niesamowitą skuteczność w łagodzeniu przewlekłych stanów zapalnych prostaty. Wykazano, że mężczyźni z przedziału wiekowego 27-70 lat, którzy cierpieli na chroniczne bóle w obrębie miednicy, po przejściu terapii fala uderzeniową, mówią o ogromnej poprawie. 82% zauważa wyraźne zmniejszenie bólu miednicy i objawów ze strony układu moczowego aż o 50%!
Jak przygotować się do leczenia falą uderzeniową?
Przed rozpoczęciem terapii wymagana jest wizyta kwalifikacyjna
Przeciwwskazania do leczenia falą uderzeniową
Zabieg falą uderzeniowa jest bardzo bezpieczny i nieinwazyjny. Istnieją jednak przeciwwskazania do tej metody leczenia. Najważniejsze to:
- Choroba nowotworowa w miejscu stosowania zabiegu
- Zaburzenia krzepliwości krwi lub stosowanie leków przeciwkrzepliwych
- Rozrusznik serca
- Ostre stany zapalne – nie należy stosować terapii w tym miejscu
-
Terapia falą uderzeniową L-ESWT odbywa się 1 raz w tygodniu. Koszt jednego zabiegu to 600 PLN.
Pełna terapia zamyka się w 4-7 cotygodniowych sesjach terapeutycznych.
Przed rozpoczęciem terapii wymagana jest wizyta kwalifikacyjna której koszt wynosi 300 PLN