Esperal - wszywka alkoholowa
Esperal jest lekiem, którego substancją czynną jest disulfiramum. Jego produkcja została zakończona w 2009 roku i od tamtego czasu produkuje się środek o takim samym działaniu nazywający się Disulfiram WZF. Mimo to w dalszym ciągu termin Esperal pozostaje w użyciu.
Disulfiram jest związkiem organicznym, zawartym w lekach, którego głównym działaniem jest zaburzenie metabolizmu alkoholu. Podczas trawienia alkoholu, organizm ludzki za pomocą enzymu dehydrogenazy aldehydowej przemienia aldehyd octowy w postać mniej szkodliwego kwasu octowego. U osób zaszytych Esperalem powyższy proces zostaje zahamowany, co w konsekwencji prowadzi do zatrucia organizmu aldehydem octowym i następuje tzw. reakcja disulfiramowa. (zwielokrotnione dolegliwości powodowane przez zatrucie alkoholowe, czyli kaca). Pacjent, u którego nastąpi znaczna kumulacja aldehydu octowego we krwi, doświadczy takich symptomów jak:
- rozszerzenie naczyń krwionośnych – zaczerwienienie twarzy
- nudności i wymioty
- nudności i wymioty
- ataki silnych lęków
- pokrzywka
- tachykardia – przyspieszona akcja serca
- skoki lub spadek ciśnienia tętniczego
- zaburzenia oddychania, duszności
Na czym polega leczenie Disulfiramem
Esperal nie jest cudownym wynalazkiem, który leczy alkoholizm, ale czynnikiem powstrzymującym przed sięgnięciem po alkohol. Wszywka ma za zadanie wywołać lęk przed wypiciem u osoby uzależnionej. Pełni rolę swego rodzaju straszaka dla alkoholika. Pacjent będący pod działaniem disulfiramu zdaje sobie sprawę, że gdy wypije to doświadczy szeregu nieprzyjemnych objawów, dlatego w obawie przed konsekwencjami – nie pije. Wobec powyższego ideą wszycia Esperalu są założenia terapii awersyjnej. W przypadku spożycia alkoholu następuje etap przyjemnego odurzenia i rozluźnienia, a nieprzyjemne dolegliwości są odłożone w czasie. Esperal znacznie przyspiesza i zwielokrotnia symptomy konsumpcji alkoholu. Działanie disulfiramu obserwuje się już po 10 minutach od wypicia, dlatego osoba uzależniona, która poddała się leczeniu z zastosowaniem wszywki, zaczyna odczuwać wstręt do alkoholu. Działa mechanizm odwrotny od tego, który skłania chorych do przyjmowania substancji odurzających. Obawa przed wystąpieniem przykrych następstw ma za zadanie obudzić w pacjencie nieopisaną awersję przed dalszym spożywaniem wysokoprocentowych trunków.
Wskazania do leczenia Disulfiramem
Na zaszycie decydują się przede wszystkim ci nałogowcy, którzy znajdują się w przewlekłej lub krytycznej fazie swojego uzależnienia. Zmagają się oni z konsekwencjami długotrwałych ciągów alkoholowych, które należy przerwać przed podskórnym zaimplementowaniem Disulfiramu. Stosowanie Esperalu stanowi zatem odpowiednią motywację dla uzależnionego do odstawienia substancji odurzającej. Można z niego skorzystać na każdym etapie uzależnienia. Często wszywka alkoholowa jest również pierwszym krokiem w walce z nałogiem. Stosuje się ją ponadto w celu zminimalizowania ryzyka nawrotów choroby alkoholowej. Jej „zaszycie” wewnątrz organizmu zniechęca uzależnionego do stosowania powszechnych, ale nieskutecznych i niebezpiecznych „klinów” w walce z objawami głodu alkoholowego.
Jak przebiega zabieg implementacji Esperalu?
Wszycie Esperalu jest zabiegiem chirurgicznym, odbywa się w znieczuleniu miejscowym i jest całkowicie bezbolesne dla pacjenta. Dawka leku jest ustalana indywidualnie dla każdego pacjenta i zależna od jego wieku, wagi oraz stopnia uzależnienia. Implementacja trwa około 20-30 minut i nie wiąże się z długą rekonwalescencją pozabiegową. Pacjent po opuszczeniu CM Profimedica jest zobowiązany do niespożywania alkoholu na czas działania wszywki oraz przyjmowania antybiotyku przez okres 2-3 dni. Esperal swoją aktywność wykazuje w granicach 12 miesięcy i po tym okresie należy zgłosić się do naszej placówki w celu wykonania kolejnego zabiegu.
Jak przygotować się do zabiegu?
Na dobę przed zabiegiem pacjent musi koniecznie powstrzymać się od picia alkoholu.
Jak przebiega rekonwalescencja po zabiegu?
Podczas rekonwalescencji konieczna jest dbałość o prawidłowy stan higieniczny rany. Pacjent powinien samodzielnie ją przemywać i zmieniać opatrunki na jałowe. Jeżeli zauważy jakiekolwiek objawy nieprawidłowości, szczególnie nieustępujący ból, świąd, pieczenie rany, wysięk z jej wnętrza, rozejście brzegów, powinien niezwłocznie zgłosić się do specjalisty.
Ile kosztuje zabieg?
Koszt zabiegu to cena za implantację plus koszt zakupu Disulfiramu
-
Implantacja esperalu od 650 PLN*
Do ceny zabiegu należy doliczyć koszt zakupu użytego Disulfiramu.
Usunięcie leku (Disulfiram) wycena indywidualna