Chirurgiczne usuwanie zmian skórnych
Chirurgiczne usunięcie zmian skórnych jest to postępowanie z wyboru, zalecane jako jedyne słuszne w przypadku usuwania znamion barwnikowych, potocznie zwanych pieprzykami. Pozwala ono nie tylko pozbyć się niechcianej/niepokojącej zmiany, ale przede wszystkim umożliwia badanie histopatologiczne uzyskanego materiału celem dokładnego określenia jego charakteru. Należy pamiętać, iż w przypadku wczesnych postaci czerniaka, zmiana taka może łudząco przypominać zwykłego pieprzyka. W przypadku podjęcia decyzji o wycinaniu znamion barwnikowych, zwłaszcza tych licznych, przed umówieniem się na wizytę u chirurga zaleca się wcześniejsze wykonanie dermatoskopii. Badanie to pozwala na ocenę morfologii znamion oraz wytypowanie tych, których atypowy obraz dermoskopowy jest wskazaniem do ich chirurgicznego usunięcia.
Wskazania do usunięcia zmian skórnych
Powodów usunięcia znamion skórnych może być wiele: kwestie estetyczne (w szczególności, kiedy występują na twarzy czy szyi), kwestie komfortu (jeżeli znamiona bardzo odstają i narażone są na ich zahaczanie) czy zwyczajna obawa i ich przekształcenie się w raka.
Przeciwwskazania:
Przeciwwskazaniem do zabiegu mogą być: aktywne infekcje wirusowe (np. opryszczka) i bakteryjne w obrębie okolicy poddawanej zabiegowi, zażywanie leków rozrzedzających krew (Polocard, Acenocumarol), o ile jest to możliwe zaleca się ich odstawienie na 5-7 dni, stosowanie doustnej postaci witaminy A (izotertinoina, acytretyna) z uwagi na jej zdolność do upośledzenia gojenia.
Jak przebiega zabieg?
Zabieg chirurgicznego wycinania znamion barwnikowych przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Zmianę wraz z fragmentem zdrowej skóry wycina się za pomocą skalpela, a następnie zakłada się szwy oraz opatrunek. Celem określenia charakteru zmiany oraz wykluczenia procesu nowotworowego każdy usunięty materiał przesyła się do badania histopatologicznego. Należy także pamiętać, iż w miejscu po usunięciu zmiany pozostanie mniej lub bardziej widoczna blizna.
Postępowanie po zabiegowe:
Do czasu usunięcia szwów, nie należy brać kąpieli a jedynie prysznic. Po prysznicu ranę osuszyć, zdezynfekować a następnie nałożyć opatrunek. Ponadto, celem lepszego gojenia się rany, nie wskazane jest wykonanie gwałtownych ruchów, zwłaszcza rozciągających. Najlepiej jest, w okresie po zabiegowym zrezygnować z ćwiczeń fizycznych.
Jeśli to konieczne, w ustalonym przez lekarza terminie, należy zgłosić się w celu usunięcia szwów.
-
Usunięcie zmiany skórnej do 5 mm 350 PLN
Usunięcie zmiany skórnej – duża powyżej 5 mm 500 PLN
Usunięcie zmiany skórnej – bardzo duża wycena indywidualna
Badanie histopatologiczne za wycinek 150 PLN*
*cena uzależniona od wielkości zmiany, ustalana indywidualnie z pacjentem podczas konsultacji przed zabiegiem
Usunięcie szwów od 100 PLN
Nacięcie i drenaż ropnia, krwiaka,czyraka,zakrzepu 700 PLN
Wrastający paznokieć 450 PLN
Zaopatrzenie rany z szyciem 300 PLN