Endoskopia kapsułkowa
Endoskopia kapsułkowa jelita cienkiego i grubego to badanie przewodu pokarmowego, które wykonuje się przy pomocy zminiaturyzowanej bezprzewodowej kamery cyfrowej, lampy LED i nadajnika radiowego zamkniętych w kapsułce, którą połyka pacjent. Przechodzi ona przez przewód trawienny w podobny sposób jak pokarm, rejestrując obraz przewodu pokarmowego.
Wskazania do endoskopii kapsułkowej
Głównym wskazaniem wykonania endoskopii kapsułkowej jest podejrzenie patologii jelita cienkiego, krwawienie, polipy, zmiany naczyniowe, guzy, niewyjaśniona niedokrwistość, niewyjaśnione bóle jamy brzusznej.
Jak przebiega badanie:
Przeprowadzenie badania jelita kapsułką jest bezpieczne i komfortowe dla pacjenta. Połyka on kapsułkę, nie większa od tabletki i ważącą jedynie kilka gramów. Kapsuła zawiera: soczewkę, kamerę cyfrową, źródło światła, nadajnik, antenę oraz baterię o znacznej pojemności. Kapsułka jest połykana przez Pacjenta i przemieszcza się biernie przez przewód pokarmowy wykonując liczne zdjęcia . Całość zestawu endoskopii kapsułkowej obejmuje również: rejestrator z kompletem anten oraz stację roboczą, która zczytuje dane pod postacią sekwencji filmowych zapisanych w rejestratorze podczas badania. Urządzenie posiada wysoką rozdzielczości (HD), oraz możliwość wykonania 4 zdjęć na sekundę co przy czasie badania ok. 11 godzin (żywotność baterii) daje ok. 120 tysięcy zdjęć przewodu pokarmowego. Po zakończeniu badania kapsułka drogą naturalną zostaje wydalona, jest jednorazowa i nie nadaje się do ponownego użycia. W trakcie badania Pacjent może wykonywać codzienne czynności, większość chorych uważa, że procedura jest nieuciążliwa.
Jak przygotować się do badania:
Przed endoskopią kapsułkową należy pozostawać na czczo przez 8–12 godzin. Niektórzy zalecają stosowanie diety płynnej w dniu poprzedzającym badanie lub przygotowanie preparatami przeczyszczającymi, jak do kolonoskopii. Niewielką ilością wody można popić niezbędne leki.
-
Endoskopia kapsułkowa 3500 PLN